Uutiskirje, kesäkuu 2026

Kiireinen, tapahtumantäyteinen kevät on tullut päätökseensä, ja pian on aika siirtyä kesälaitumille. Kiitämme kaikkia järjestämiimme tapahtumiin osallistuneita ja materiaalejamme käyttäneitä ja jakaneita sekä toivotamme uutiskirjeemme ja blogimme seuraajille rauhallisia kesäpäiviä.

Karjalan kielen elvyttämisen kesä

Karjalan opettajat ja kieliasiantuntijat ovat normaalisti tavoitettavissa juhannukseen saakka. Juhannuksen jälkeen oppiaineen ja elvytyksen väki vetäytyy vuorotellen kesälomille. Blogi ja Facebookin Karjalan kieli eläy -sivu hiljenevät heinäkuun ajaksi, eikä heinä- tai elokuussa julkaista uutiskirjettä. Karjalan kieli eläy -sivu voi kuitenkin aktivoitua jo elokuun aikana, kun oppiaineen henkilökunta palailee kesälomilta. Karjalan elvyttämisen yhteistä sähköpostia ei lueta 13.7.–16.8. Kuulemisiin syksyllä ja oikein hyvää kesää kaikille – ehkä törmäämme karjalankielisissä kesätapahtumissa!

Karjalan elvyttämisen kevätpäivän kuulumiset ja lukuvuosikatsaus

Toukokuun lopulla vietettiin karjalan elvyttämisen kevätpäivää, jossa Itä-Suomen yliopiston karjalan opettajat, tutkijat ja kieliasiantuntijat kertoivat päättyvän lukuvuoden kuulumisia. Tapahtumassa esiteltiin esimerkiksi yhteistyöprojekteja ja karjalankielisiä aineistoja sekä kuultiin uusia tietoja karjalan kielen verkkosanakirjahankkeesta ja karjalan kielen lautakunnasta. Kiitämme kaikkia osallistumisesta, kommenteista ja kysymyksistä!

Kevätpäivästä ei keskustelun luonnollisuuden varmistamiseksi tehty tallennetta, mutta blogissa on julkaistu yliopiston karjalan elvyttämisen toimintaa käsittelevä lukuvuosikatsaus. Katsauskirjoituksessa esitellään esimerkiksi lukuvuoden karjalankielisiä julkaisuja, karjalan yliopisto-opetuksen kuulumisia sekä yhteistyöprojekteja karjalankielisten yhdistysten ja kieliyhteisön jäsenten kanssa. Lisäksi tekstissä käsitellään karjalan kielen elvyttämisessä ja julkisessa tuessa myös yliopiston ulkopuolella otettuja viimeaikaisia kehitysaskeleita.

Linkki lukuvuosikatsaukseen elvyttämisen blogissa.

Sisustussanasto kaikilla murteilla julkaistu karjalan elvyttämisen blogissa

Elvyttämisen blogissa on julkaistu Elena Ravan, Olga Karlovan, Natalia Giloevan ja Niko Tynnyrisen koostama sisustussanasto suomeksi ja kaikilla karjalan päämurteilla. Sanastosta löydät esimerkiksi huonekalujen ja sisustusesineiden nimet sekä sisustusta kuvaavia adjektiiveja. Sanastoon on laadittu myös paljon täysin uusia sanoja, ja sitä voidaan tulevaisuudessa tarkentaa tai täydentää.

Linkki sanastoon karjalan elvyttämisen blogissa.

Võrolais-karjalaisen viikonlopun kuulumiset

Toukokuun lopussa Joensuussa ja Itä-Suomen yliopistolla vieraili joukko eteläviron kieliryhmään kuuluvan võron kielen puhujia. Karjalan tapaan võro on uhanalainen kieli, jota elvytetään ja kehitetään. Tässä työssä ovat olleet aktiivisia etenkin opiskelijat ja nuoret puhujat. Yhteistyössä Instagramin @segasugukiel-projektista tunnetun Nico Hanneksen kanssa järjestetyn projektin tarkoituksena oli tarjota nuorille karjalan ja võron puhujille vertaistukea ja mahdollisuuksia tutustua toistensa kieliin.

Karjalan elvyttämisen blogissa on julkaistu karjalankielinen kirjoitus, jossa Niko Tynnyrinen kuvailee matkan tunnelmia ja kertoo muun muassa työpajaosuuden aikana kuulluista esitelmistä ja illan karjalan- ja võronkielisestä konsertista. Toivomme tekstin lisäävän tietoisuutta võron kielestä ja kannustamaan sukukieltenväliseen yhteistyöhön!

Linkki kirjoitukseen elvytyksen blogissa.

Kesäkuun piknik-paginperti Joensuussa

Joensuun karjalankieliset keskustelukerhot jäävät tauolle heinä- ja elokuun ajaksi, mutta kesäkuussa pidetään vielä molempien keskustelukerhojen yhteinen piknik-paginperti. Tapahtuma järjestetään torstaina 4. kesäkuuta kello 16–18. Tapaamispaikkana toimii Tulliportin normaalikoulun urheilukenttä (Tulliportinkatu 1). Jos tapaamispaikka on vieras, voit tulla myös yliopiston kampuksen Alkukivet-patsaalle. Ainakin yksi kieliasiantuntijoista tulee patsaalle kello 16 ja ohjaa osallistujat tapaamispaikalle.

Vapaan keskustelun lisäksi piknikillä pelataan kyykkää Pekka Suutarin ohjeistuksella. Lisäksi paikalla on karjalan kieliasiantuntijoita ja opettajia. Lisätietoja tapahtumasta antaa Niko Tynnyrinen ([email protected]).

Lisätietoja karjalankielisistä keskustelukerhoista löydät niiden sivulta karjalan elvyttämisen blogista. Myös syksyn keskustelukerhojen aikataulut julkaistaan myöhemmin blogin Paginpertti-sivulla ja muiden kaupunkien osalta erillisessä kirjoituksessa.

Linkki keskustelukerhojen sivulle elvyttämisen blogissa.

Karjalankielisiä kesätapahtumia

Useimmat keskustelukerhot ovat kesän ajan tauolla, mutta lomakausi tarjoaa muita mahdollisuuksia käyttää ja kuulla karjalaa. Kaikki tässä uutiskirjeessä mainitut tapahtuvat ovat kaikille avoimia ja ilmaisia.

Suomussalmen Kuivajärven kylässä pidetään 24.–28. kesäkuuta vienankarjalainen Pakajamma onnakko! -kielileiri. Ilmoittautuminen leirille on päättynyt, mutta leirin järjestäjät kutsuvat kiinnostuneita tutustumaan leiriläisiin ja osallistumaan leirin iltaohjelmaan. Vienan Veräjä tarjoilee kahvia ja teetä, varaa käteistä mukaan. Lisätietoja saat sähköpostitse: [email protected]. Ohjelma järjestetään Domnan pirtillä osoitteessa Kuivajärventie 195. Keskiviikkona 24. päivä kello 16.30–18 tutustutaan Kuivajärven kylään ja tsasounaan. Torstaina kello 16.30–18 pelataan kyykkää. Lauantaina kello 16.30–18 lauletaan karaokea karjalaksi. Sunnuntaina kello 19–21 järjestetään karjalankielinen pakinapirtti-keskustelukerho ja karjalainen disko.   

Tampereella kesäkuussa järjestettävällä Finlayson Soi -festivaalilla on kaikille avointa karjalankielistä ohjelmaa. Perjantaina 12.6. Loimolan Voima esiintyy festivaalin päälavalla Väinö Linnan aukiolla. Konserttiin on vapaa pääsy. Lisäksi festivaalin ohjelmaan kuuluvat Soita da pajata -tarinakonsertti ja lauantaina 13.6. pidettävä karjalankielinen paginperti-keskustelukerho, jonka tarkempi aika ja paikka ilmoitetaan myöhemmin. Lisätietoja ohjelmasta löydät Karjalan Sivistysseuran festivaalia koskevasta tiedotteesta.

Linkki Karjalan Sivistysseuran tiedotteeseen.

Oopperalaulaja Sanna Matinniemen Kauneimmat karjalaiset lauluni -konserttikiertueella kuullaan myös karjalankielistä musiikkia. Seuraavat kesän aikana järjestettävät konsertit ovat kaikille ilmaisia: Tohmajärvi (23.6. kello 18 Tohmajärven kirkossa), Outokumpu (24.6. kello 18 Itä-Suomi Areenalla), Espoo (21.7. kello 13 Tapiolan kirkossa), Helsinki (22.7. kello 13 Lauttasaaren kirkossa), Kuopio (16.8. kello 18 Kuopion tuomiokirkossa) ja Kerava (23.8., tarkemmat tiedot ilmoitetaan myöhemmin). Lisätietoja konserteista löydät Matinniemen kotisivuilta.

Linkki lisätietoihin konserteista.